Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

Rusya Vizenizi Vize İşlem Merkezi Farkıyla Alın!

Vize İşlem Merkezi, Rusya Vize Departmanı olarak profesyonel ekip anlayışını benimsemiş kadromuzla Rusya vizesi başvurularında A’dan Z’ye bütün süreci takip ederek, Rusya’ya seyahat edecek olan müşterilerimize ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde vize danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Vize İşlem Merkezi olarak amacımız, Rusya vizesi için başvuran başvuru sahiplerinin ihtiyacı olan vize türünü belirlemek ve vize işlem sürecini en hızlı, en doğru, en güvenilir şekilde tamamlamaktır.

Rusya vize başvurusu işlemlerini titizlikle takip eden uzman ekibimiz, tüm vize türleri başvurularında Rusya’ya seyahat etmek isteyen değerli müşterilerine güvenilir ve ekonomik hizmet sunmak için çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

Rusya'ya Vize var mı?

Vize İşlem Merkezi olarak en çok karşılaştığımız soruların başında "Rusya'ya vize var mı?", "Rusya vizesi kalktı mı?", "Rusya vize istiyor mu?" soruları gelmektedir. Türk vatandaşları için Rusya vizesi zorunluluğu konusuna açıklık getirmek isteriz. 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasındaki "iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma" 01.01.2016 tarihinde Rusya Federasyonu hükümeti tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir. Bu uygulamaya göre; Türkiye Cumhuriyeti Umuma mahsus pasaport sahipleri Rusya seyahatleri öncesinde Rusya vizesi almak zorundadır.

Türk basını, Rusya vizesi gündemine dair haberlere 2015 yılından itibaren sıkça yer vermiş; günümüzde de bu sorular hakkında haber manşetleri atmaya devam etmektedir.

Rusya Federasyonu ile 2010 yılında yapılan vize muafiyeti anlaşması gereği her iki ülke arasındaki 30 güne kadar olan seyahatler için pasaport türüne bakılmaksızın vizesiz geçiş anlaşması yürürlüğe girmişti. Bu anlaşmadan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya'ya 30 güne kadar yapacakları ziyaretlerini sadece pasaportları ile rahatlıkla gerçekleştiriyorlardı.

24 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen uçak krizinin ardından Rus yetkililer tarafından uygulanan yaptırımlar arasında, Bordo pasaport sahipleri için vizesiz geçiş dönemi, süresi belli olmayan bir tarihe kadar askıya alınmış ve yine bu tarihten yaklaşık bir ay sonra, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri için de bu uygulama yürürlüğe girmiştir.

Süreci çok detaylı bir şekilde takip etmeyen, özellikle Yeşil ve Gri pasaport sahibi olan yolcularımız, hala bu pasaport türlerinin vizeden muaf olduklarını düşünseler de, Rusya bu tarihten itabaren Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine vize uygulamaya devam etmektedir.

Son günlerde basında sıkılıkla manşet atılan haberler arasında "Rusya vizesi kalktı", "Putin resmi pasaport ve tır şoförlerine vize kolaylığını imzaladı", "Rusya'dan vize müjdesi", "Rusya vizeyi esnetti", "Putin'den vize müjdesi" gibi haberler yer alsa da, henüz resmi olarak yürürlüğe girmiş ve bu  konuda Rusya'nın Türkiye'de bulunan Büyükelçilik ve Konsololuk birimlerine resmi bir yazı ulaşmamıştır.

Bu nedenle, Rusya'ya seyhat gerçekletirmek isteyen tüm Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaport sahiplerinin, seyahatlerinden önce mutlaka Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise 90 güne kadar gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftır.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya'nın Türkiye'deki resmi temsilcilik makamları, diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça fazladır. Rusya Büyükelçiliği Ankara, Rusya Başkonsolosluğu İstanbul, Rusya Başkonsolosluğu Antalya, Rusya Başkonsolosluğu Trabzon'da bulunmaktadır. Vize işlemlerinde bu resmi makamların haricinde, birçok şehrimizde Rusya Fahri Konsoloslukları yer almaktadır. Rusya, vize işlemleri konusunda bireysel müracaatları kabul etse de, özellikle turistik ve ticari vize kategorilerinde istenilen resmi evraklardan dolayı, vize başvurularının büyük çoğunluğunu seyahat acenteleri gerçekleştirmektedir.

Rusya vizesi müracatları haricinde, Rus vatandaşlarının pasaport uzatma veya yenileme, evlilik işlemleri, belge tastik apositil işlemleri, Tax Free sisteminin Rusya Federasyonu'nda uygulanması (Katma Değer vergisi iade sistemi) gibi işlemler sadece Rusya Ankara Büyükelçliği'nden gerçekleştirebilirler. Rusya Büyükelçiliği bu işlemler öncesinde, Büyükelçiliğin resmi web sitesinden randevu alınmasını talep eder. Randevusu bulunmayan kişiler, hayati önem içermeyen durumlar haricinde başvurulara kabul edilmezler.

Rusya Vizesi Almak Kolay mı?

Rusya Federasyonu, Dünya'daki birçok ülke vatandaşlarına vize prosedürünü uygulamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulayan diğer ülkeler ile kıyaslandığında, istenilen vize başvuru evrakları oldukça azdır.

Rusya tüm vize kategorilerinde, kişilerin Türkiye'de bulunan genel şirket evraklarını, banka hesap hareketlerini ve mal varlığını kanıtlayan belgeleri incelemeye gerek duymaz.

Rusya, vize işlemlerinde gerekli evrakların en önemlilerini Rusya'da bulunan resmi makamlardan talep etmektedir. Rusya Federasyonu bu uyguluma ile, Rusya'ya seyahat etmek isteyen kişilerin garantörlüğünü, Rusya'da bulunan bir seyahat acentesinin veya bir şirketin üstlenmesini ister.

Rusya Turistik vizesi için en önemli evrak olan Rusya Turistik voucheri, Rusya'da bulunan bir acentenin, Türkiye'de anlaşması bulunan partner acentesine göndermesi ile temin edilir. Bu sebeple kişilerin voucher belgesini Türkiye'deki anlaşmalı acenteler aracılığıyla temin etmesi gerekmektedir. Turistik bir vize için tarafınıza düzenlenen voucher belgesi ile alacağınız vizelerdeki tüm sorumluluk, voucher belgesinde kaşesi bulunan seyahat acentesine aittir.

Rusya ticari vize davetiyesi ise bu kategorideki en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu belge, iş görüşmesi için kişileri davet eden firmanın, Rusya yerel makamlarına yaptığı başvuru neticesinde ve resmi makamların da uygun görmesi durumunda onaylanan bir davetiyedir. Böylelikle ticari vize almış olan yabancı ülke vatandaşlarının, herhangi bir yasa dışı suça karışmaları veya vize ihlali yapmaları durumunda, sorumluluk kendilerini davet eden ve resmi makamlara müracaatta bulunan firmaya aittir.

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere, Rusya vizesi için gereken en önemli husus, vize müracaatlarınızda, hizmet alacağınız seyahat acentesinin Rusya'da güçlü partnerler ile bağlantılarının bulunmasıdır. Firmamız, tüm vize kategorilende Rusya'ya seyahat etmek isteyen yolcuları için gereken resmi evrakları hazırlama ve vizelerini almaları konusunda hizmet vermektedir.

Rusya Vize Kategorileri

  • Rusya Turistik Vize: Rusya'ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler için verilen vize türüdür. En fazla 30 günlük olarak tek girişli veya iki girişli olarak verilmektedir. Turistik vizeye başvuruyu yapmak isteyen kişilerin, Voucher Belgesi için Anlaşmalı seyahat acentelerinden destek alması gerekmektedir. Ticari davetiyelerin resmi makamlarca uzun sürede sonuçlanmasından ötürü kısa süreli iş seyahatlerinde de tercih edilen bir vizedir.
  • Rusya Ticari Vize: Genellikle 30 günlük seyahatlerden daha fazla kalımlar, ticari görüşmeler ve şirket kurulum işlemleri için tercih edilen vize türüdür. Bu vize kategorisi için resmi makamlardan onaylı elektronik ve  barkotlu davetiye gerekmektedir. Tercih edilen davetiyeler En az 3 aylık tek girişli ve En fazla ise 1 yıllık çok giriş çıkışlıdır. Bir yıllık çok giriş çıkışlı alınan vizeler, Her 6 ayda 90 gün kalım hakkı verir. Rusya'da bir yıl aralıksız kalma hakkı vermez. Oturum ve çalışma kategorilerini kapsamaz.
  • Rusya Teknik Vize: Teknik ve ağır olmayan işler için alınan vize türüdür. Çalışma izni yerine geçmez ve ağır işlerde kullanılamaz. Örneğin; Rusya'ya Bir makinanın kurulumunu yapmak için, veya özel mobilyaların montajlama (vs) işleri için alınan vizedir. Ticari vizede olduğu gibi en az 3 ay tek girişli veya En fazla 1 yıllık çok giriş çıkışlı olarak müracaat edilir.
  • Rusya Çalışma Vizesi:  Rusya'ya Çalışma amacı ile gitmek isteyen bireyler için uygulanan bir vizedir. İşçilerinin resmi olarak çalışabilmeleri için Rusya'daki firmanın, Resmi makamlara istekte bulunması ve sonrasında alınan davetiyelerin vize müracaatı ile yapılır. Rusya Çalışma vizesi müracaatları öncesinde kişilerin Sağlık Bakanlığı'na Bağlı olan ilgili kurumlardan tam teşekküllü sağlık raporlarını, başvruları esnasında Konsolosluk birimine ibraz etmeleri gerekmektedir. Diğer vize türlerinde şahsi müracaat gerekmez iken, İşçi vizesi müracaatlarında, Kişiler Konsolosluk birimine gelerek, İşveren firma ile  tüm şartlarda anlaştıklarını ve sorumluluklarını kabul ettiklerine dair imza atarlar. İşçi vizesi davetiyeleri En az 3 Aylık Tek girişli olarak alınıp Rusya'da yerel makamlarınca bir yıllık oturuma çevirilebilir. En fazla ise 3 yıllık çok giriş çıkışlı olarak da talep edilebilmektedir.
  • Rusya Öğrenci Vizesi: Rusya'da Dil Eğitimi veya Üniversite eğitimi almak isteyen bireylerin müracaat ettikleri vize türüdür. Diğer vize kategorilerinde olduğu gibi, Eğitim almak isteyen kişiyi davet eden Üniversite veya Eğitim kurumu, resmi makamlara Öğrenci adına istekte bulunur, Resmi makamalarca onaylanan Barkotlu davetiye ile beraber vize müracaatı gerçekleşerek alınır. Davetiyeye genelde 3 ay tek girişli olarak müracaat edilir. Bunun nedeni eğitim görecek olan kişinin eğitim süresi ne kadar uzun olursa olsun, Bu vize türü ile ülkeye giriş yaptıktan bir süre sonra, Eğitim kurumunun yerel makamlara başvuru yaparak vizeyi iptal ettirip, Kişinin öğrenim göreceği süre kadar oturum müracaatı yapmasından kaynaklanmaktadır.
  • Rusya Özel Ziyaretçi Vizesi: Rusya'da oturum izni olan bir akrabasını ziyaret etmek isteyen veya Rus Vatandaşı tarafından davet edilen kişilerin müracaat ettiği vizedir. Diğer vize kategorilerinde olduğu gibi aynı sistem ile ziyaret edilecek Rus vatandaşı veya Rusyada oturum izni olan kişilerin, Resmi makamlara davetiye için başvuru gerçekleştirerek alınan davetiyeler ile vize müracaatı yapılabilmektedir. Rusya'da kısa kalımlı vize türleri ile bulunan kişiler, resmi makamlara ziyaret davetiyesi için başvuru yapma hakkına sahip değildirler.

Eşleri Rus Vatandaşı olup Türkiye'de birlikte ikamet eden Türk vatandaşlarının ise, Konsolosluk birimine eşleri ile birlikte şahsi müracaat edip, Gidiş amaçlarını belirten, imzalı Rusça  bir dilekçe ile müracaat etmeleri mümkündür. Bu şekilde yapılan başvrularda, Konsolsoluk biriminin uygun görmesi halinde 3 aylık tek girişli vize verilebilmektedir.

  • Rusya Hümaniter Vizesi: Rusya'yadaki Özel Spor Müsabakalarına katılmak isteyen sporcuların, başvuru gerçekleştirdikleri bir vize türüdür. Genelde Spor Federasyonları müsabakalara katılacak grupları için başvru yaparlar. Bu vize türünde Rusya'daki Spor Federasyonu, Türkiye'den müsabaka için gelecek olan sporcuların tam listesini kendi Dışişleri Bakanlıklarına bildirirler. Daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı  bu isim listesini uygun görüp onaylaması halinde, Türkiye'de bulunan Rusya Ankara Büyükelçiliğine Teleks numarası onayı göndermesi ile birlikte vize müracaatları gerçekleşmektedir.

Özel Teleks numarası ile gerçekleşen bir vize türü olduğu için, bazı kişiler bu vizenin ücretsiz olduğunu düşünmektedir. Ancak bu teleks numaraları vize alımında kolaylık sağlasada ücrete tabi olup,   Diğer vize tülerinde olduğu gibi, Vize sonuçlanma süresi, ödenecek vize harç bedeline göre Normal veya Ekspres değerlendirilmektedir.

Hümaniter vizesinin uzunluk süresi ise, müsabakaların gerçeleşeceği tarihleri kapsayacak şekilde tek girişli ve kısa süreli olarak onaylanmaktadır.

Rusya Transit Vize: Rusya üzerinden 3. Bir ülkeye transit olarak geçiş yapmak isteyen kişiler için uygulunan vize türüdür. Rusya Büyükelçiliği Konsolosluk birimi bu vize türünde yolculardan Transit olarak uçmak istedikleri Uçuşun detaylarını gösteren elektronik biletlerini ibraz etmelerini istemektedir. Vizenin uygun görülmesi durumunda, uçuş sürelerini kapsayan tek girişli veya iki girişli olarak verilebilmektedir.

Transit vize işlemleri bir çok kişi için karmaşık bir durumdur. Kişiler aktarmalı uçuş fiyatlarının daha ekonomik olabileceğinden bu yöntemi tercih etmek isteselerde, biletleme işlemlerini gerçekleştirmeden önce, aradaki transit geçilecek ülkeye vize olup olmadıklarını merak ederler. Transit uçuşlar, bekleme sürelerine ve havalimanı değişikliklerine göre farklılık gösterdiği için, Kişilerin Uçuşlarını gerçekleştirmek istedikleri Havayolu şirketlerinden bilgi aldıktan sonra biletlerini satın almaları en doğru yöntem olacaktır.

Rusya vizesi ücretleri ise, Yukarıda yer alan vize kategorilerine göre değişiklik göstermez. Rusya vizesi ücretleri, Vizenin giriş sayısına göre (tek giriş, iki giriş, çok giriş)  veya Vize işlem süresinin sonuçlanmada ki gün sayısına göre değişiklilik göstermektedir.

Rusya Normal vize işlem süresi 5 iş günüdür. Acil (Ekspres) başvurular ise 2 iş gününde sonuçlanmaktadır. Acil vize müracaatı yapmak isteyen kişiler, Normal ödenilen vize harç bedellerinden iki katı daha fazla ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu sebepten Rusya'ya seyahat etmek isteyen kişilerin, Seyahatlerinden en az 15 gün önce vize başvurularını gerçekleştirmek için firmamıza mürcaat etmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

Rusya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Rusya vizesine başvuru yapacak olan kişilerin, vize müracaatları esnasında yeni çekilmiş, arka fonu beyaz olan iki adet fotoğraflarını da ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu fotoğraflardan birincisi, Rusya vize başvruru formunun Sağ üst köşesinde bulunan çerçeveye, düzgün bir şekilde yapıştırılması istenmektedir.

Rusya, Biometrik resimli vize uygulaması kullandığından, Son 6 ay içerisinde başka vizelerde kullanılmış olan fotoğrafları kesinlikle kabul edilmemektedir. Rusya vizesi fotoğraf ebatı, Kafa çapı 3. 5mm x 4. 5 mm çerceveden düz bakan ve gözlük kullanılmayan fotoğraflar olmalıdır.

Rusya vize başvrusu için, Solmuş, yıpranmış ve yırtılmış fotoğrafları kabul edilmeyeceğinden, Bu durum vize dosyanızın kabul edilmeden iadesine neden olup, size zaman kaybettirecektir.

RUSYA VİZESİNİN SORUŞTURMAYA TAKILMASI NE DEMEKTİR?

Rusya vizesine müracaat ettiniz, Ve vizenizin sonuçlanmasını beklediğiniz gün. Konsolosluk yetkililerince şöyle bir cevap aldınız. Vizeniz soruşturmaya takıldı. Çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasa da Rus yetkili birimlerince uygulanan bir güvenlik tedbiridir.

Ancak bu süreç size özel uygulanan kişisel bir durum değildir. Ayrıca önceki seyahatlerinizde Amerika, İngiltere veya Schengen giriş çıkışlarınızın olmasıda bu durumu değiştrimez.

Bu durumu birazda şöyle ifade edebiliriz. Türkiye'deki bazı soyisimlerin sayısı oldukça fazladır. Örneğin Soy isminiz; Yılmaz, Yıldız, Şahin, Özdemir, Öztürk, Aydın gib soyi isimler ile bitiyor ise. Ve Daha Önce Sizin ile aynı soy ismi taşıyan bir Türk Vatandaşı Rusya'da yasa dışı bir suç işlemiş, Herhangi bir sebepten dolayı mahkemeye çıkmış veya trafik cezasını ödememiş ise. Bu isim soy isim benzerliklerinden dolayı soruşturmaya takılabilirsiniz. Konsolosluk birimince soruşturmaya alınan pasaportların ne kadar sürede sonuçlanacağı ile ilgili net bir gün sayısı yoktur. Bu durum bazen 5 iş gün bazen de 14 iş günü sürebilmektedir. Çünkü soruşturmaya takılan pasaportların sonucu, Konsolosluk yetkilerinin insiyatifinde değil, Rusya Dışişleri Bakanlığından gelecek olan cevaba göre verilmektedir.

Rusya vizesi müracaatlarınız da, bu benzer durumlar ile karşılabileceğinizi de düşünerek, seyahatinizi planlamanızı ve vizenizin sonuçlanana dek uçak biletinizi satın almamanızı tavsiye etmekteyiz.

Rusya Immigration Cadr ve Registration İşlemleri

Rusya'ya seyahat edecek olan Tüm Ülke vatandaşları için, Uçuş esnasında veya Sınır Gümrük kapılarında, kendilerine doldurmaları için verilen bilgi formuna İMMİGRATİON CARD denilmektedir.

Ülkeye giriş yapacak olan tüm yolcular çift nüsha olan bu formu, doldurmak zorundadırlar. Kişiler bu bilgi formunu doldururken özellikle Kişisel bilgilerinin yanında, Konaklama yapmayı planladıkları yerin adreslerini doğru bir şekilde ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu formun ülkeye girişi esnasında bir nüshasını Sınır Polisine verip, diğer nüshasınıda ülkeden çıkana dek muahafaza etmekle yükümlüdürler.

Ülkeye girişlerinden itibaren, Rusya'da kalış süreleri 5 iş gününden daha fazla olacak kişilerin, Konaklayacakları evin sahipleri ile birlikte, Bulundukları Bölgeye en yakın olan Polis Bürolarına gidip, kaldıkları yerin adreslerini ibraz etmeleri veya diğer adı ile Registrasyon işlemlerini yapmaları mutlak suretle zorunludur.

Turistik amaçla ülkeye giriş yapıp, Otelde konaklama yapacak kişiler ise, Girişte doldurmuş oldukları Immigration Card'ı  otel yetkililerine kaşeletip onaylatmaları ve bu şekilde registrasyon işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 5 iş gününde daha az ülkede kalacak kişilerin Registrasyon işlemleri ni yaptırmaları ise zorunlu değildir.

Ülkeden çıkış esnasında, Immigration Card nüshasını kaybeden veya Registrasyon işlemi yaptırması gerektiği halde, bu işlemi yaptırmayan kişiler için, ağır para cezaları uygulanacak olup, sınır polislerince uzun saatler bekletilip, soruşturmaya tabi tutulacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu sıkıntılı süreci yaşamamınız için gerekli olan prosedürleri aksatmamanızı önemle tavsiye isteriz.

10 Yılı Aşan Deneyim ve Vize İşlem Merkezi Rahatlığı ile Rusya Vizesi Almak

Rusya vizesi işlemlerinde, her yıl binlerce yolcumuzun hiçbir zahmete girmeden, vizelerini almalarına ve keyifli bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olmanın haklı gurununu yaşıyoruz.

Sektöründe öncü, profesyonel kadromuz ile, sizlere Rusya vizesinin tüm kategorilerinde, hizmet veren firmamız, Rusya'daki güçlü partnerleri sayesinde, Voucher ve Ticari Davetiye hizmetlerinde de kusursuz çalışmanın ve yüksek başarı oranımızın mutluluğunu duyuyoruz.

Türkiye'nin 81 ilinden bölge ayrımı olmaksızın, Konsoloslukların yoğun ve yorucu prosedürlerini size yaşatmaksızın vize işlemlerinizi sonuçlandırıyoruz. Geriye, uygun bir uçak bileti bulmak ve seyahatinizi planlamak kalıyor.

Online Vize Başvuru Formu

Online vize başvuru formunu doldurarak, kolay ve hızlı bir şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Online vize başvurusu için sayfamızı ziyaret ediniz.